Pierwsze Mieszkanie to rządowy program kredytowy

pierwsze mieszkanie

Pierwsze Mieszkanie 2023 jest to nowy rządowy program mieszkaniowy, który ma ruszyć od 1 lipca 2023. Program Pierwsze Mieszkanie przewidziany jest dla osób młodych, które nie ukończyły 45 roku życia i planują zakup pierwszego mieszkania.

Do kogo jest skierowany program Pierwsze Mieszkanie?

Nowy program mieszkaniowy Pierwsze Mieszkanie jest skierowany do ludzi młodych przed 45 rokiem życia i ma stanowić wsparcie przy zakupie pierwszego mieszkania w najbliższym roku, ale również w perspektywie najbliższych kilku lat.

Na czym ma polegać wsparcie z programu mieszkaniowego Pierwsze Mieszkanie?

Wsparcie programu Pierwsze Mieszkanie będzie opierać się na dwóch filarach. Pierwsza opcja to bezpieczny 2% kredyt, a druga opcja to konto mieszkaniowe. Pierwszy filar obejmuje osoby, które są gotowe kupić mieszkanie lub dom na kredyt, a drugi filar przeznaczony jest dla osób, które chcą kupić nieruchomość za kilka lat, ponieważ najpierw chcą uzbierać część kapitału.

Pierwsze Mieszkanie - bezpieczny kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2% będzie polegać na zagwarantowaniu beneficjentowi oprocentowania kredytu w wysokości 2%. Oprocentowanie kredytu 2% będzie stałe, zmienna będzie wysokość raty i początkowo spłacany ma być głównie kapitał. W przypadku zmiany oprocentowania pozostałą część do kredytu mieszkaniowego przez 10 lat będzie dopłacało państwo.

Pierwsze Mieszkanie - konto mieszkaniowe

Drugim filarem programu Pierwsze Mieszkanie ma być specjalne oszczędnościowe konto mieszkaniowe. Osoby odkładające na koncie kwotę od 500 zł do 2 tys. zł miesięcznie przez okres od 3 do 10 lat, będą mogły liczyć na premię od państwa równą rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi wzrostu ceny mieszkań.

Czy wkład własny będzie wymagany przy programie Pierwsze Mieszkanie?

Przy programie Pierwsze Mieszkanie wkład własny nie jest wymagany.

Program nie stawia limitu co do metrażu mieszkania i nie wskazuje, także rynku z którego mieszkanie ma pochodzić, ponieważ Pierwsze Mieszkanie można kupić zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Jaka może być maksymalna kwota kredytu?

Maksymalna kwota kredytu o jaką można wnioskować to:

  • 500 tys. zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
  • 600 tys. zł przy co najmniej dwóch osobach.

Kto może skorzystać z programu pierwsze mieszkanie?

Osoby przed 45 rokiem życia,które nie miały żadnego mieszkania.

Z programu mogą skorzystać osoby młode do 45 roku życia, które jak sama nazwa wskazuje chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny. Dodatkowo osoba, która chce uczestniczyć w programie nie może być właścicielem żadnego mieszkania ani domu (dotyczy także spółdzielczego prawa do nieruchomości). Z udziału w programie wykluczone są osoby, które w przeszłości miały na własność nieruchomość.

W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunki programu „Pierwsze Mieszkanie” będzie musiało spełnić przynajmniej jedno z rodziców.

W przypadku związków nieformalnych, do programu mogą przystąpić te pary, które wspólnie wychowują przynajmniej jedno dziecko. Wówczas mogą ubiegać się o kredyt na takich samych warunkach jak małżeństwo z dzieckiem.

Do programu mogą również przystąpić obcokrajowcy, którzy prowadzą gospodarstwo domowe na terenie Polski.

Kto nie skorzysta z programu "Pierwsze Mieszkanie"

Do programu nie będą mogły przystąpić osoby, które mają lub kiedyś lub miały mieszkanie. Dotyczy to również domu jednorodzinnego, spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Z programu nie będą mogły skorzystać osoby, które otrzymały nieruchomość w formie darowizny.

Program nie jest adresowany do małżeństw, w których jedna osoba ma nieruchomość, nawet jeśli mają rozdzielność majątkową.