Kredyt dewizowy (kredyt walutowy)
Kredyty dewizowe należą do kredytów udzielanych w walucie zagranicznej, która z kolei jest przeliczana i wypłacana w walucie danego Państwa – w Polsce są to złotówki.
Kredyty dewizowe są zazwyczaj niżej oprocentowane niż kredyty w złotówkach, ale są też obarczone ryzykiem kursowym, o którym trzeba pamiętać przy ubieganiu się o tego typu kredyt. Jeżeli bierzemy pod uwagę ten rodzaj kredytu musimy wziąć pod uwagę nasze przyszłe zarobki i nieprzewidziane zmiany kursowe.
Na kredyt dewizowy decydują się głównie importerzy, sprowadzający towary i surowce z zagranicy.
Kredyty dewizowe mogą być udzielone w rachunku kredytowym lub bieżącym firmy i mogą mieć oprocentowanie stałe lub zmienne.
Obecnie kredyt dewizowy pobierany jest najczęściej w dolarach, euro, funtach brytyjskich, frankach francuskich, frankach szwajcarskich a spłacany w złotówkach, które bank z kolei przelicza na obcą walutę.
Kto udziela kredytu dewizowego?
- polskie banki, które mają zezwolenia dewizowe
- banki zagraniczne
- zagraniczne instytucje finansowe
Zalety kredytu dewizowego:
- niższe oprocentowanie s
- spłata kredytu i odsetek następuje w złotych lub dewizach, według kursu obowiązującego w dniu spłaty rat i odsetek
Ryzyko z jakim trzeba się liczyć przy kredycie dewizowym:
- ryzyko różnic kursowych
Kredyt indeksowany w walucie obcej
Kredyt indeksowany w walucie obcej to rodzaj kredytu walutowego, w którym wysokość zadłużenia w walucie obcej obliczana jest według kursu kupna waluty w momencie wypłaty środków .
Kredyt denominowany w walucie obcej
Kredyt denominowany w walucie obcej jest kredytem walutowym, w którym wysokość zadłużenia w walucie obcej obliczana jest według kursu kupna waluty w dniu podpisywania umowy kredytowej.
W obu wymienionych rodzajach kredytu istnieje ryzyko, że wypłacona przez bank kwota kredytu w złotówkach nie wystarczy na kupno kredytowanej nieruchomości, gdy od dnia podpisania umowy kredytowej do wypłaty środków spadnie kurs waluty obcej.