Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna  jest formą wsparcia finansowego, które może zostać przeznaczone na dowolny cel. Przedmiot pożyczki nie musi być związany z  budową lub zakupem nieruchomości. Przy ubieganiu się o pożyczkę hipoteczną należy liczyć się z tym, że musimy posiadać  zabezpieczenie spłaty w postaci wpisu hipotecznego do księgi wieczystej nieruchomości. Wysokość pożyczki jaką banki są skłonne wypłacić to tylko ok. 50-80 proc. wartości zabezpieczenia. Oferta pożyczek bankowych jest ogromna, a banki prześcigają się między sobą w ich różnorodności. Na rynku dostępne są  pożyczki, różniące się: wysokością pożyczanej kwoty, terminem spłaty, wysokością rat, oprocentowaniem.

Decydując się na tą formę pożyczki należy dokładnie prześledzić oferty banków i wybrać  najlepsze dla nas rozwiązanie finansowe.

Zalety pożyczki hipotecznej.

  • łączy w sobie zalety kredytu hipotecznego i gotówkowego
  • jest stosunkowo tania
  • wysokość pożyczki o jaką można się ubiegać może sięgać nawet do 70% wartości nieruchomości

Co to jest hipoteka?

Słowo „hipoteka” wywodzi się z języka greckiego i oznacza depozyt, zastaw.

Hipoteka jest to ograniczone prawo rzeczowe, które daje bankowi (czyli wierzycielowi)  zabezpieczenie na nieruchomości na wypadek niespłacenia  kredytu.  Hipoteka powstaje z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej właściwej dla danej nieruchomości, a wygasa po spłaceniu zobowiązania.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny – obie formy  brzmią podobnie, jednak czy można używać ich zamiennie?

Bardzo często pojęcie kredytu hipotecznego jest używane zamiennie z terminem pożyczka hipoteczna . Oba te zwroty mają ze sobą wiele wspólnego jednak nie oznaczają tego samego.  Różni je cel na, który są przeznaczone. W przypadku kredytu hipotecznego banki wymagają od nas podania konkretnego celu, na który zamierzamy wydać  pieniądze.  Jeżeli chodzi o pożyczkę hipoteczną bank wypłaca nam pieniądze, nie pytając o ich przeznaczenie – pożyczka może być wydana na dowolny cel.